Badminton

S.C.A.A. – South – 2017

Badminton Schedule

 

LEAGUE PLAY: – 2 entries per level – Play begins at 3:00 pm
 

TUESDAY, MARCH 7

 

BOYS’ DOUBLES @ BANTING
 

TUESDAY, MARCH 21

 

GIRLS’ DOUBLES @ INNISDALE
 

TUESDAY, MARCH 28

 

MIXED DOUBLES @ ROMEO DALLAIRE
 

TUESDAY, APRIL 4

 

BOYS’ SINGLES @ NOTTAWASAGA PINES
 

TUESDAY, APRIL 11

 

GIRLS’ SINGLES @ BRADFORD
S.C.A.A. SOUTH REGIONAL CHAMPIONSHIPS
 

– 2 entries per event

 

– Entry fee required ALL DAY EVENT
 

TUESDAY, APRIL 18

 

SENIOR @ BANTING
 

THURSDAY, APRIL 20

 

JUNIOR @ INNISDALE
 

1st, 2nd & 3rd from each event qualify for G.B.S.S.A. CHAMPIONSHIP

 

G.B.S.S.A. CHAMPIONSHIPS
 

 

– Entry fee required  

ALL DAY EVENT

 

 

TUESDAY, APRIL 25

 

SENIOR  

@ GEORGIAN COLLEGE

 

 

THURSDAY, APRIL 27

 

JUNIOR ST. DOMINIC
 

– 1ST and 2nd from SENIOR Championships qualify for O.F.S.A.A.

 

 

MAY 4 – 6                                                                                       @ PAIN COURT

 

 

 

S.C.A.A. – North– 2017

Badminton Schedule

League Play

DATE TEAM PLACE
Tuesday March 7 Boys’ Doubles Nouvelle Alliance
Tuesday March 21 Girls’ Doubles Georgian Bay
Tuesday March 28 Mixed Doubles Orillia
Tuesday April 4 Boys’ Singles Eastview
Tuesday April 11 Girls’ Singles Orillia

 

LEAGUE PLAY: – 2 entries per level / Play begins at 3:00 pm / No Entry Fee

(it may be possible to have a 3rd entry to help fill the draw depending on the total entries)

Entries should be sent the week prior.

 

S.C.A.A. NORTH REGIONAL CHAMPIONSHIPS

    • 2 entries per event (it may be possible to have a 3rd entry to help fill the draw depending on entries)
    • Entry fee required ALL DAY EVENT
    • SENIOR NORTH CHAMPIONSHIP TUESDAY, APRIL 18 @ ORILLIA
  • JUNIOR NORTH CHAMPIONSHIP THURSDAY APRIL 20 @ ORILLIA

 

1st, 2nd & 3rd from each event qualify for G.B.S.S.A. CHAMPIONSHIP

 

G.B.S.S.A CHAMPIONSHIPS

    • Entry fee required ALL DAY EVENT
  • SENIOR GBSSA TUESDAY APRIL 25 @ GEORGIAN COLLEGE

1st and 2nd from senior GBSSA qualify for OFSAA

  • JUNIOR GBSSA THURSDAY APRIL 27 @ ST. DOMINIC
  • O.F.S.A.A MAY 4 – 6 @ PAIN COURT

 

  1. SOUTH SIMCOE BADMINTON REGIONALS RESULTS

TUES., APR. 18, 2017 @ BANTING

CONVENOR: MARY PARSONS

GIRLS’ SINGLES

  1. Sarah Klatt (Innisdale)

 

  1. Julia Vanderhurst (Unity)

 

  1. Nanomi Kimata (Bear Creek)

 

  1. Nanako Yoshido (Bear Creek)

 

 

BOYS’ SINGLES

  1. Lewis Liu (Innisdale)

 

  1. Joey Delenardo (Romeo Dallaire)

 

  1. Luc Roy (Romeo Dallaire)

 

  1. Denver Ross (Banting)

 

 

GIRLS’ DOUBLES

  1. Marley-Anne Clubine-Pigott / Becky Tresham (Bradford)

 

  1. Sierra Haller / Brittney Middleton (Banting)

 

  1. Kayleigh Stok / Kristen Heidel (Banting)

 

  1. Alana Short / Robin Anderson (Innisdale)

 

 

BOYS’ DOUBLES

  1. Daniel Hong / Derek Droeg (Nottawasaga Pines)

 el Hong / Ishanke Dassanayake (Nottawasaga Pines)

 

  1. Benjamin McEwen / Benjamin Robert (Romeo Dallaire)

 

  1. Cruz Pazos / Regent Wang (Innisdale)

 

 

MIXED DOUBLES

  1. Megan Smith / Isaac Grass (Nottawasaga Pines)

 

  1. Sarah Caldwell / Sam Xu (Innisdale)

 

  1. Shannon Lucas / Jack Birkett (Banting)

 

  1. Kristina Kozmirenko / Brock Bolduc (Romeo Dallaire)

 

Sr North Badminton Regional Results

Girls Doubles:

1st Danika Mayer/ Josee Philips (LeCaron)

2nd Samantha Budd/Muskoka Sclater (Eastview)

3rd Sarah Hillson/Eryn Stacey ( OSS)

alt: Jesse Locke/ Ashley Lomidao (Eastview)

 

Girls Singles:

1st Olivia Burnie (OSS)

2nd Nataniele Lamoureux (Nouvelle Alliance)

3rd Myahri Garemeshik-Garravi (Eastview)

alt: J Shiderman (GBD)

 

Boys Singles:

1st Jordan Guenette (Nouvelle Alliance)

2nd Brodie Kadlec (Nouvelle Alliance)

3rd Patrick Fleugel (OSS)

alt: Peter Xie (Eastview)

 

MIxed Doubles:

1st Sarah Labas/Cameron  Calhoun (Nouvelle Alliance)

2nd Graham/ Campbell (North)

3rd Taylor Castellani/ Josh Schoon (OSS)

alt: Matt Pigot/ Zoe Totten-Coulter (North)

 

Boys Doubles:

1st Mitchell Clarke/ AbeHolmes (North)

2nd Andrew Foley/Jacob Poole (LeCaron)

3rd Quinn Bartlett/Garrett van Amelsvoort

alt: Felix Larmee/ Max Lajko (Nouvelle Alliance)